0

سبد خرید شما خالی است

مانیتورهای منحنی در مقابل مانیتور های تخت

مدیریت
16 شهریور 1402
5دقیقه دقیقه زمان برای مطالعه
5/5 - (2 امتیاز)

مانیتورهای منحنی در مقابل تخت

مانیتورهای خمیده یا کِرو(Curved)  فناوری نسبتا جدیدی هستند، و به سرعت از مانیتورهای تخت (Flat) در میان کاربران باهوش پیشی می گیرند. چرا مانیتور منحنی؟ مانیتورهای منحنی دارای چندین مزیت منحصر به فرد برای طراحی خود هستند، از جمله کاهش فشار چشم و میدان دید بهتر.

اگه براتون سوال شده که پنل W-LED چیست و چه تفاوتی با LED دارد؟ ما درموردش یک مطلب داریم که میتونید در بخش وبلاگ ما به اون دسترسی داشته باشید.

مانیتور منحنی یا مانیتور صفحه تخت ، کدام یک برای شما مناسب تر است؟

با یک مانیتور منحنی، چشمان شما بلافاصله به سمت صفحه نمایش خمیده روان و ظاهری براق جذب می شوند ، اما عملکرد آنها چگونه است؟ در زیر، ما شروع به مقایسه مانیتورهای منحنی و مانیتورهای صفحه تخت کرده ایم تا خودمان متوجه شویم. مزایای نمایشگرهای خمیده چیست؟ مزایای نمایشگرهای تخت چیست؟

تفاوت مانیتور های منحنی یا کِرو با مانیتور های صفحه تخت یا فِلَت

  • مانیتورهای منحنی همه جانبه هستند

در دنیای رسانه های قابل مشاهده، غوطه وری یک استاندارد طلایی برای کار است. اگر محصولی می‌تواند باعث شود فراموش کنید که به صفحه‌نمایش خیره شده‌اید، احتمالاً از این تجربه لذت خواهید برد.

برای ایجاد این حس غوطه وری، محصولات باید به گونه ای مهندسی شوند که زندگی واقعی را تکرار کنند. فناوری مانیتور که به طور خاص در این مورد استفاده می شود، ادراک چشمی نامیده می شود. این چیزی است که همه از سنین پایین یاد می گیرند.

ما جهان را در سه بعد می بینیم – طول، عرض و ارتفاع. اگر واقعیت جمعی ما فقط بر دو بعد مبتنی بود، آنگاه همه چیز مسطح به نظر می رسید. اینجاست که نبرد مانیتورهای خمیده در مقابل مانیتورهای تخت مطرح می شود.

نمایشگرهای منحنی از هر سه بعد بهره می برند. علاوه بر این، دید محیطی را گسترش می دهند. در مقابل، مانیتورهای تخت، که مطابق با نام خود عمل می کنند و نیازی به استفاده از دید محیطی ندارند، تجربه غوطه وری ضعیف تری را ارائه می دهند.

 

  • مانیتورهای منحنی انحرافات را از بین می برند

تصور کنید وقتی یک تصویر تار را تجربه می کنید چقدر آزاردهنده است. در مرحله بعد، احساس خود را در نظر بگیرید که این تاری به دلیل اتصال ضعیف اینترنت نیست، بلکه در عوض یک مشکل سخت افزاری است. در مثالی دیگر، در نظر بگیرید که چگونه وقتی یک ویدیو یا تصویر را بزرگ می‌کنید، کیفیت آن به‌خصوص در لبه‌ها دچار انحراف نسبتاً زیادی می‌شود.

وقتی بحث بین مانیتورهای منحنی و تخت می شود، موقعیت های بالا تقریباً منحصراً با مانیتورهای تخت مرتبط هستند. اگرچه نمونه‌هایی از انحراف می‌توانند روی صفحه‌نمایش‌هایی با هر اندازه‌ای رخ دهند، اما با افزایش اندازه نمایشگر، این نمونه‌ها شایع‌تر می‌شوند. انحراف کمتر یکی از مزایای نمایشگرهای خمیده نسبت به مانیتورهای تخت است زیرا مشکلات انحراف در نمایشگرهای منحنی به حداقل می رسد.

تفاوت بین انحراف منحنی و صفحه تخت به فیزیک پرتاب نور برمی گردد. به زبان ساده، صفحه‌های مسطح تصاویر خود را در یک خط مستقیم، هم در بینندگان و هم از کناره‌های آن‌ها منفجر می‌کنند. از سوی دیگر، صفحه‌های منحنی از شکل خود بهره می‌برند و همه چیز را به سمت بیننده نشانه می‌گیرند و در نتیجه انحرافات را محدود می‌کنند.

 

  • مانیتورهای منحنی برای چشمان شما راحت تر هستند

همان فیزیک که انحرافات صفحه منحنی را محدود می کند، استفاده از آنها را راحت تر می کند. اساساً، انحنای مانیتورها به چشمان ما اجازه می‌دهد تا همه چیز را به یکباره و بدون فشار ببینند . این در تقابل با صفحه‌های مسطح است، که بسته به اندازه، اگر صفحه از میدان دید طبیعی بیننده فراتر رود، ممکن است باعث خستگی چشم شود.

مانیتور های خمیده، حتی در بزرگ ترین اندازه های آن، چشمان شما از این حس طبیعی برای راحت ماندن بهره خواهند برد. در مجموع، هنگام در نظر گرفتن مانیتورهای منحنی و تخت، به خاطر داشته باشید که چشمان شما در هنگام مشاهده مانیتور اولی، راحت‌تر می‌توانند کار خود را انجام دهند.

 

  • مانیتورهای منحنی میدان دید وسیع تری را پوشش می دهند

هنگام تحقیق در مورد مانیتورهای منحنی و تخت، معمول است که مشخصات صفحه‌های منحنی غوطه‌وری بیشتر را با میدان دید برتر مرتبط می‌کنند. صادقانه بگویم، این به همان دلایلی درست است که صفحه نمایش های خمیده نیز راحت تر از همتایان تخت خود هستند.

از آنجایی که یک صفحه منحنی نور را از تمام زوایا به سمت چشم بیننده هدایت می کند، ایده این است که شما بتوانید همه چیز را بدون فشار چشمی زیاد به درون خود ببرید. بنابراین، اگر چشمان شما در مقایسه با صفحه‌نمایش‌های تخت، میدان دید بزرگ‌تری را راحت‌تر می‌پوشاند، بنابراین نمایشگرهای منحنی بزرگ‌تر احساس می‌شوند.

 

  • شرایط استفاده از مانیتور های منحنی

اول از همه، به دلیل شکل همنام، صفحات منحنی هنگام نصب روی دیوار با مشکل مواجه می شوند. برخلاف صفحه‌های تخت، که معمولاً با دیوار مجاور همسطح هستند، صفحه‌های منحنی برای نصب به پایه‌ها و موقعیت‌های خاصی نیاز دارند.

به طور کلی، نمایشگرهای خمیده شرایطی را ایجاب می‌کنند که در آن از نزدیکی بیش از حد به دیوار جلوگیری شود. اگرچه آنها این واقعیت را که صفحه‌های منحنی بیرون می‌آیند حل نمی‌کنند، براکت‌های شیب و چرخان و پایه‌های بازویی قابل تنظیم گزینه‌های عالی برای غلبه بر مانع نصب به طور کلی هستند.

خبر خوب اینجاست که این مسئله عمدتاً سطحی است و تأثیری بر عملکرد ندارد.

به دلیل هندسه ای که در انحنای آن دخیل است، متأسفانه یک صفحه منحنی هنگام مشاهده در زوایای خاص مستعد تابش خیره کننده خواهد بود. در مقایسه با صفحه تخت، که نور را در یک زاویه یکنواخت پخش می کند، صفحه های منحنی این کار را در تعداد بی شماری انجام می دهند.

با در نظر گرفتن این موضوع، در حالی که دور نگه داشتن منابع نور از یک زاویه آسان است، ممکن است در مواجهه با بسیاری از آنها تقریبا غیرممکن شود.

بهترین راه برای کاهش این مشکل این است که صفحه نمایش را تا حد امکان دور از منابع نور قرار دهید. یا، به سادگی از مانیتور خود در حالی که اکثر چراغ ها خاموش هستند استفاده کنید.

 

  • نمایشگرهای منحنی فوق عریض در مقابل مانیتورهای تخت

یک ضرب المثل رایج این است که بزرگتر بهتر است – مانیتورهای فوق عریض گواهی بر این گفته هستند.

اگرچه مانیتورها برای مدت طولانی در اندازه‌های مختلف تولید شده‌اند، این یک پیشرفت جدید است که مانیتورهای خمیده نیز در فضای فوق عریض ظاهر شده‌اند. این مانیتورهای منحنی فوق عریض متفاوت هستند زیرا از نسبت تصویر 21:9 در مقابل نسبت تصویر 16:9 سنتی استفاده می کنند.

همانطور که در تصویر بالا می بینید، مانیتور فوق عریض 21:9 تقریباً 33 درصد بیشتر از مانیتور استاندارد 16:9 صفحه نمایش افقی بیشتری ارائه می دهد. ترکیب منحنی فوق عریض به‌دست‌آمده به خوبی روی هم قرار می‌گیرد و منطقی است که با یک نمایشگر منحنی فوق عریض نسبت به یک مانیتور منحنی استاندارد 16:9 استفاده کنید. داشتن صفحه نمایش افقی اضافی یک مانیتور فوق عریض، مزایای مانیتورهای منحنی را که در بالا توضیح دادیم، بیشتر می کند.

علاوه بر این، برای کسانی که برای اهداف مربوط به کار یا بازی (یه سر به صفحه کیس های گیمینگ ما بزن) به نمایشگرهای متعدد نیاز دارند، مانیتورهای فوق عریض به شما این امکان را می دهند که صفحه دیگر را کنار بگذارید. در مورد بازی، برخی از بازی‌ها حتی از نسبت تصویر فوق‌العاده 21:9 پشتیبانی می‌کنند که در نتیجه تمام مزایای یک مانیتور منحنی برای بازی به‌علاوه میدان دید گسترده در بازی را به همراه دارد!

 

مانیتور منحنی (Curved) گیمینگ

در زیر چند مدل مانیتور منحنی مناسب گیمینگ رو معرفی میکنیم:

اگه به دنبال خرید مانیتور استوک گیمینگ هستید به این لینک مراجعه کنید.خرید مانیتور استوک با قیمت مقرون به صرفه میتونه گزینه خوبی برای شما علاقه مندان به بازی های روز دنیا باشه.

 

اگه تفاوت پنل های مانیتور TN ،IPS و VA براتون سوال شده ما در یک مطلب به طور کامل براتون توضیح داده ایم ، میتونید از بخش وبلاگ سایت به آن دسترسی داشته باشید.

 

از آنجا که مانیتور های منحنی نسل جدیدی از مانیتور ها میباشد ، در حال حاظر نسخه استوک این مانیتور ها در بازار ایران وجود نداره . ولی دلسرد نشوید میتونید برای خرید مانیتور استوک از مجموعه نور استوک وارد دسته بندی مانیتور های استوک ما بشید و مانیتور مورد نظر خودتون رو پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

منظور از sRGB در مانیتور چیست؟ (تخصصی)

sRGB در مانیتور مخفف استاندارد قرمز سبز آبی است و یک فضای رنگی یا مجموعه ای از ...
مدیریت
17 فروردین 1401

معرفی 5 تا از بهترین کارت گرافیگ های گیمینگ + مشخصات فنی

5 تا از بهترین کارت گرافیگ های گیمینگ در این مقاله به معرفی 5 تا از بهترین کارت ...
مدیریت
17 مهر 1402
بنر مقاله کیس گیمینگ چیست؟

کیس گیمینگ چیست؟ چطور یه کیس گیمینگ قدرتمند انتخاب کنم؟

شمایی که این مطلبو میخونید قطعاً گیمر هستی و دنباله یه کیس با ویژگی های منحصر به ...
مدیریت
05 مهر 1402
×